Czyszczenie klimatyzacji

17Kiedyś wyznacznik luksusu zarezerwowany tylko dla egzemplarzy z marki premium, dziś standard w niemal każdym modelu auta to klimatyzacja. Wielu nie wyobraża sobie bez niej życia i podroży w letnim okresie. Jak dbać o klimatyzację, aby bezawaryjnie i bezproblemowo służyła nam latami?
Najważniejsza kwestia, zwłaszcza po okresie zimowym jest odgrzybianie układy wentylacyjnego. Zabieg ten powinien być dokonywany okresowo, przynajmniej raz do roku. Cały problem z klimatyzacją skupia się na parowniku, który zlokalizowany w zacienionym i wilgotnym miejscu jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni.

Należy uniemożliwić rozwój tych drobnoustrojów z dwóch powodów: jest przyczyna brzydkiego zapachu; po drugie może być przyczyną alergii i innych schorzeń.
Zabieg odgrzybiania możemy wykonać we własnym zakresie za pomocą licznych dostępnych na rynku zestawów do czyszczenia. Można tez oddać samochód w ręce specjalistów, którzy w odpowiedni sposób zajmą się problemem. Koszt takiego odgrzybiania to koszt około 200 złotych wraz z uzupełnieniem czynnika chłodzącego. Oprócz tradycyjnej metody piankowej, coraz więcej warsztatów oferuje ultradźwiękową lub ozonową metodę czyszczenia klimatyzacji.